O nas

System kabli ziemnych do przesyłu energii elektrycznej o największej przepustowości na świecie

Opracowanie systemu kabli ziemnych przystosowanych do przesyłu energii elektrycznej prądu stałego o napięciu znamionowym 640 kV jest naszym najnowszym osiągnięciem w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych w obszarze rozwoju technologii powłok wytłaczanych dla Kabli Prądu Stałego Najwyższych Napięć. Osiągnięty poziom napięcia znamionowego jest nowym rekordem świata dla systemu kablowego wykonanego w tej technologii.

Rozwiązanie to jest przeznaczone głównie do integracji największych pojedynczych źródeł energii elektrycznej takich jak największe elektrownie wiatrowe z globalnym systemem elektro-energetycznym. Podniesienie napięcia znamionowego dla danego wycinka sieci elektroenergetycznej do poziomu 640 kV, co jest możliwe jeśli zastosuje się opracowany przez nas system kabli ziemnych bazujący na zaawansowanej technicznie technologii materiałowej, pozwala na podniesienie o 20% „mocy przesyłowej” linii kablowej (w porównaniu do analogicznego rozwiązania na napięcie 525 kV) a także podnosi poziom integracji odległych źródeł energii elektrycznej (np. elektrownie wiatrowe) z globalną siecią elektro-energetyczną. Zastosowana technologia zapewnia najniższy stosunek ciężaru kabla w odniesieniu  do 1 MW mocy przesyłowej a podniesiony poziom napięcia znamionowego zapewnia relatywne obniżenie strat energii w trakcie pracy linii.

Proponowane przez nas rozwiązanie techniczne umożliwia budowę linii kablowej na napięcie 640 kV, pozwalające na przesył jeszcze większych ilości energii na duże odległości przy zmniejszonych stratach jednostkowych jest optymalnym rozwiązaniem dla państw poszukujących optymalnych rozwiązań integracji systemów przesyłu energii elektrycznej. Połączenia energetyczne wykonane w tej technologii pozwalają na przesył energii elektrycznej w sposób efektywny ekonomicznie, na przykład z dużych instalacji wytwórczych energii odnawialnych, elektrowni wiatrowych lub słonecznych, co powoduje usprawnienie międzynarodowej wymiany energii oraz lepsze wykorzystanie istniejących zasobów.
Inną zaletą linii energetycznej zbudowanej na bazie kabli ziemnych jest możliwość budowy takiej linii zarówno w obszarach mocno zurbanizowanych jak i obszarach wrażliwych środowiskowo. Linia kablowa (pojedyncza para kabli przystosowana do przesyłu prądu stałego) w technologii wytłaczanych powłok na napięcie 640 kV jest przystosowana do przesyłu energii elektrycznej wystarczającej do zasilania trzech milionów gospodarstw domowych.

System kablowy 640 kV HVDC

Infografika - system kablowy 640kV HVDC

Informacja prasowa

Wyszukaj kontakt blisko Ciebie