Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

5 zasad, które powinieneś wiedzieć o CPR

22 lip 2019

Czy znasz wymagania CPR? Poznaj zasady i pomóż ratować życie. Każdego roku w pożarach ginie 4000 Europejczyków - NKT i reszta przemysłu energetycznego oraz budowlanego mogą to zmienić. Europacable po udanym starcie uruchomił drugą fazę kampanii uświadamiającej w zakresie CPR. Kampania ma na celu zmianę sposobu, w jaki rynek rozumie wpływ aktualnego rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych (CPR) na przemysł kablowy.

Shutterstock Placeholder

1. 4000 osób rocznie umiera w wyniku wypadków w pożarach na terenie Europy. Do nas należy, aby to zmienić!

Pożary w budynkach i obiekatch budowlach powodują ogromne straty. 4000 ludzi w Europie wciąż ginie od ognia każdego roku . Chociaż klasyfikacja CPR pozwala na lepszą ocenę wyrobów pod kątem ich bezpieczeństwa, przepisy krajowe nie nadążają za ich aktualizacją.
Zwiększenie różnorodności kabli oznacza wyższe ryzyko rozprzestrzeniania się ognia przy wyborze niewłaściwych konstrukcji. Dlatego Europacable poleca stosowanie odpowienich kabli trudnopalnych do obiektów budowlanych, w których określono wysokie wymaganiach bezpieczeństwa.

2. Przejrzysta klasyfikacja reakcji na ogień. Teraz wybór stał się łatwiejszy!

Rozporządzenie CPR wprowadza wspólny język techniczny do oceny wydajności wyrobów budowlanych. Daje podstwę, do pozyskania ​​wiarygodnych informacji, dostępnych dla profesjonalistów, władz publicznych i konsumentów. Dzięki temu, każdy z użytkowników, ma możliwość odpowiedniego wykorzystania zastosowanych kabli, mając na uwadze potencjalne zagrożenie pożarowe konstrukcji.

3. Znakowanie CE wraz z DWU są obigatoryjne. Poznaj je!

Oznakowanie znakiem CE jest wymogiem prawnym, potwierdzającym zgodność wyrobu ze wszystkimi wymaganymi dyrektywami i przepisami. Znakowanie CE zgodnie z CPR wymaga, oprócz zamieszczenia znaku CE, również uwzględnienia informacji o produkcie, jego certyfikacji i uzyskanej klasy reakcji na ogień.
Deklaracja Właściwości Użytkowych (DWU) jest potwierdzeniem przez producenta właściwości wyrobu, który bierze tym samym pełną odpowiedzialność za deklarowane parametry. Ponadto producent ma obowiązek udostępnić Deklarację Właściwości Użytkowych w zrozumiałym języku lub w języku wymaganym przez państwo członkowskie, w którym dany produkt jest wprowadzony do obrotu.

4. Czas wybrać odpowiedni kabel!

Każde państwo członkowskie UE regulowało poziom wydajności wyrobów, niezbędny do zapewnienia wymaganego poziomu bezpieczeństwa pożarowego w zależności od rodzaju konstrukcji i lokalnych przepisów budowlanych. Przepisy te różnią się w zależności od kraju. Stąd, obowiązkiem całego łańcucha dostaw oraz tworzonych specyfikacji jest informowanie o klasach reakcji na ogień wymaganych w danym państwie.

5. CPR to także twoja odpowiedzialność!

Niezależnie od Twojej roli w łańcuchu dostaw kabli, masz określone obowiązki prawne, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w przypadku pożaru oraz wykazania zgodności wyrobów kablowych z CPR. Ich zakres zobowiązuje hurtowników, projektantów, instalatorów działających na terenie Unii Europejskiej. Co oznacza, że począwszy od uruchomienia produkcji, po dystrybucję oraz instalowanie kabli, producenci udostępniają specyfikacje zgodnie ze zharmonizowaną normą EN 50575.
Dowiedz się więcej o swoich obowiązkach związanych z bezpieczeństwem pożarowym i sposobach ich przestrzegania: cpr.europacable.eu

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.