Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

Bezpieczeństwo w czterech ścianach

30 cze 2022

Masz plan, by nadać blask mieszkaniu w starej kamienicy? A może chcesz, by Twoja rodzina już wkrótce przeprowadziła się do nowego domu? Niezależnie od tego, czy czeka Cię remont, czy poważna budowa, pomyśl o bezpieczeństwie swoim oraz bliskich i zadbaj o dobre przewody!

House in forest at lake
Dla wielu osób kabel to po prostu kabel. Gdy jest dostępny w punkcie sprzedaży lub poleca go instalator, to myślisz, że musi być dobry. Niestety, nie zawsze tak jest. Przewody odgrywają kluczową rolę w kontekście bezpieczeństwa, a nieprzemyślany wybór może być zarzewiem problemów.
Dlaczego przewody są tak ważne?
Remont lub budowa domu to idealny moment, by zagłębić się w kwestie instalacji elektrycznej. Jeśli wówczas odpuścisz sobie ten temat, nie dowiesz się, co tak naprawdę kryją ściany Twojego wymarzonego domu lub mieszkania.
Tymczasem od wielu lat jedną z najczęstszych przyczyn pożarów w budynkach jest zwarcie lub awaria instalacji elektrycznej. Większość tego typu pożarów powstaje w miejscu styku, czyli w puszkach łączeniowych, tuż przy włącznikach lub gniazdkach.
Przez co dochodzi do zwarcia w instalacji elektrycznej?
Według danych Głównej Komendy Państwowej Straży Pożarnej, w samym tylko 2021 roku, doszło w Polsce aż do 5420 takich zdarzeń. Dlaczego newralgicznym elementem są właśnie przewody? Specjaliści wskazują na trzy główne przyczyny takiego stanu rzeczy:
 • Błędy podczas układania instalacji
Zdarza się, że pożar jest następstwem ludzkiego błędu, popełnionego na etapie układania instalacji. Nawet jeśli remontujesz mieszkanie samodzielnie, tę misję warto powierzyć specjaliście. Internetowi “szkoleniowcy” nie zawsze wszystko dobrze wyjaśnią, a szwagier-złota rączka może nie sprostać zadaniu.
 • Uszkodzenia mechaniczne
One też, poniekąd, wynikają z ludzkich błędów. Zdarza się, że pożar jest następstwem niefrasobliwości podczas remontu. Pamiętaj, że zanim zaczniesz wiercić dziury w ścianie, musisz mieć pewność, gdzie znajduje się instalacja. Najlepiej skorzystać w tym celu z pomocy specjalnego wykrywacza przewodów.
 • Przegrzanie przewodów elektrycznych
Bardzo niebezpieczne jest długotrwałe przeciążenie sieci. Gdy w takiej sytuacji dojdzie do przegrzania przewodów, zniszczeniu może ulec izolacja, co zwykle ma tragiczne następstwa. Jak uniknąć takiego scenariusza? Najlepiej instalując dobrej jakości przewody o przekroju dostosowanym do planowanego obciążenia. W tej kwestii nie warto szukać oszczędności.
 
Pamiętaj, że gdy już dojdzie do pożaru, na ucieczkę zostaje zwykle nie więcej niż 3 minuty. Po tym czasie dym blokuje większość dróg ewakuacyjnych. 95% ofiar pożarów ginie właśnie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.
Jak uniknąć pożaru, jeśli dojdzie do zwarcia?
 1. Odetnij dopływ prądu
 2. Wezwij elektryka, który:
 • Zlokalizuje miejsce zwarcia
 • Usunie jego skutki
 • Wymieni bezpieczniki
 1. Pamiętaj - w przypadku zwarcia, liczy się czas Twojej reakcji!
LV cable installation, outside house
LV intallation, construction of new office building
W kwestii bezpieczeństwa warto mieć pewność!
Gdy budujesz nowy dom, nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na bezpieczne rozwiązania, dzięki którym będziesz spać spokojnie.
 
Jeśli jednak adaptujesz starszy lokal, pamiętaj, że jego ściany mogą kryć w sobie wiele tajemnic. Jeżeli nie masz pewności, że tamtejsza instalacja spełnia normy bezpieczeństwa i jest gotowa na większą ilość sprzętu, zaproś do domu fachowca, który to sprawdzi.
 
Może się wówczas okazać, że przewody wymagają natychmiastowej wymiany. Oto 3 kroki, które trzeba pokonać, by taka inwestycja służyła dobrze przez lata:
 • Poszukaj sprawdzonego elektryka Pomoc szwagra albo sąsiada, który kiedyś położył instalację u siebie i działa, zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Wprawdzie zrobi to szybciej i taniej, ale jakość usługi może być daleka od ideału. Jeśli chcesz uniknąć ryzyka, nie zlecaj takiej operacji przypadkowym ekipom, bo nie otrzymasz od nich żadnej gwarancji i ciężko będzie Ci uzyskać fachową pomoc, gdy dojdzie do awarii. Zanim ostatecznie zdecydujesz, kto ma zadbać o Twoje bezpieczeństwo, sprawdź opinie w internecie lub zapytaj znajomych o rekomendację.
 • Dostosuj instalację do własnych potrzeb Projekt każdej instalacji powinien być poprzedzony pogłębioną rozmową z elektrykiem. Opowiedz mu o swoich potrzebach oraz o tym jakich sprzętów i jak często używasz w swoim gospodarstwie domowym. Jeśli wybierzesz doświadczonego specjalistę, to prawdopodobnie doradzi Ci też rozwiązania, które zwykle sprawdzają się konkretnych pomieszczeniach. Warto posłuchać takich rad i włączyć je do swojego planu.
 • Wybierz dobre przewody elektryczne Podobnie jak tętnice dostarczają tlen do wszystkich narządów, tak instalacja elektryczna doprowadza prąd do każdego urządzenia, znajdującego się w domu. Gdy już wymieniasz przewody, zadbaj o to, by były wysokiej jakości, a unikniesz kosztownych i czasochłonnych napraw. Jeśli się na tym nie znasz, zaufaj naszemu doświadczeniu i wybierz przewody NKT. Dzięki niebieskim i zielonym paskom na przewodzie i opakowaniu, łatwo je odróżnić od innych produktów, dostępnych w sklepach.
Dlaczego warto wybrać przewody NKT?
Produkcją przewodów zajmujemy się już blisko 100 lat. W tym czasie do perfekcji dopracowaliśmy cały proces technologiczny. Nowoczesny park maszynowy, wyposażony w zaawansowane technologicznie urządzenia, gwarantuje wysoką powtarzalność produkcji.
 • Korzystamy jedynie z najlepszych surowców. Miedź pochodzi od polskiego producenta – KGHM Polska Miedź S.A. i spełnia najwyższe normy jakościowe.
 • Polwinity, czyli tworzywa sztuczne do wytłaczania izolacji, pochodzą z certyfikowanych zakładów.
 • Posiadamy własne laboratorium, które na bieżąco kontroluje jakość przewodów, m.in. weryfikuje wytrzymałość izolacji i sprawdza czy nie ma przebić. Nasze przewody podlegają również kontroli zewnętrznej, którą prowadzi Biuro Badawcze ds. Jakości BBJ.

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.