Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

Firma NKT otrzymała zamówienie na kable wysokiego napięcia dla projektu międzysystemowej linii Viking Link

23 lip 2019

Firma podpisała kontrakt o wartości ok. 90 mln euro (ok. 670 mln koron duńskich) z firmą Energinet i National Grid, autorami projektu Viking Link. Kontrakt dotyczy dostarczenia około 150 kilometrów lądowych kabli wysokiego napięcia (525 kV) w ramach projektu międzysystemowej linii Viking Link, łączącego duńskie i brytyjskie sieci przesyłowe.

SBTi sustainability graphics
Instalacja elektryczna dostarczana przez firmę NKT, z wyłączeniem prac budowlanych, stanowi połączenie o długości około 75 kilometrów, sięgające od duńskiego wybrzeża do stacji elektroenergetycznej w Revsing, położonym w południowej Jutlandii.
Wartość kontraktu na 90 mln euro wynosi około 75 mln euro w cenach standardowych metali (ok. 560 mln koron duńskich) i jest uzależniona od zamówień i finalizacji kontraktów, które są przewidywane na III kwartał 2019 roku.
Roland M. Andersen, Interim CEO (p.o. dyrektora generalnego) w NKT mówi: "Cieszę się, że zostaliśmy wybrani na dostawcę kabli w ramach projektu Viking Link, będącego kluczowym projektem dla północnoeuropejskiej transformacji zmierzającej w kierunku zapewniania dostaw z odnawialnych źródeł energii. Podpisanie tego kontraktu jest również wyrazem uznania firmy Energinet i National Grid dla naszych kompetencji technologicznych w rozwijającym się segmencie międzysystemowych linii wysokiego napięcia."
Kable firmy NKT zostaną wyprodukowane w Karlskronie (Szwecja) – ich produkcja rozpocznie się w 2020 roku. Przyznanie projektu nie wpływa na prognozę finansową firmy NKT na rok 2019.
Po jego ukończeniu Viking Link będzie tworzyć linię międzysystemową prądu stałego o długości 760 km pomiędzy Revsing w południowej Jutlandii, Danią i brytyjskim Bicker Fen, położonym w hrabstwie Lincolnshire. Możliwość zrównoważenia produkcji energii wiatrowej i popytu w różnych krajach oraz ściślejsza integracja sieci przesyłowych ma istotne znaczenie dla efektywnego przejścia na ekologiczne źródła energii w przyszłości. Realizacja Viking Link jest istotnym krokiem w kierunku osiągnięcia ambitnych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii zarówno w Danii, jak i w Zjednoczonym Królestwie. Pełne uruchomienie linii międzysystemowej jest planowane na rok 2023.
Michael Nass Nielsen
Head of Investor Relations
Michael Nass

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.

Śledź nas

Sprawiedliwe, zrównoważone i odpowiedzialne
  • Image of europacable logo
  • Image of ecovadis logo
  • Image of Endorser Logo
  • The Copper Mark