Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

NKT inwestuje w kable elektroenergetyczne średniego napięcia, aby zwiększyć dostawy do Europy

4 kwi 2024

Aby zaspokoić rosnący popyt na kable średniego napięcia wymagane do moderni-zacji sieci i projektów związanych z energią odnawialną w całej Europie, NKT inwestuje w dodatkowe moce produkcyjne i możliwości w naszych fabrykach w Danii, Szwecji i Czechach.

Rynek kabli energetycznych średniego napięcia w ostatnich latach stale się rozwijał, napędzany przejściem na energię odnawialną i rosnącą elektryfikacją w większości krajów. Operatorzy sieci elektrycznych są w trakcie przeprowadzania dużych projektów modernizacyjnych. Aby zaspokoić ten rosnący popyt i utrzymać silną pozycję na rynku, NKT inwestuje w dodatkowe zdolności i możliwości w zakresie średniego napięcia. Inwestycje obejmują trzy zakłady produkcyjne NKT: Asnaes w Danii, Falun w Szwecji i Velke Meziříčí w Czechach. Inwestycje w Falun i Velke Meziříčí już się rozpoczęły, podczas gdy inwestycja w Asnaes jest obecnie inicjowana. 
Carlos Fernandez, EVP w NKT, Szef jednostki biznesowej Applications, mówi:
- NKT ma dobrą pozycję, aby wspierać rosnące zapotrzebowanie rynku na kable średniego napięcia i inwestujemy w dodatkowe moce produkcyjne, aby wzmocnić naszą pozycję kluczowego partnera dla naszych klientów w zielonej transformacji społeczeństw. Ponieważ coraz więcej projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii pojawia się w sieci, konieczna jest znaczna modernizacja europejskiej sieci energetycznej. Obecne moce produkcyjne i instalacyjne średniego napięcia nie są wystarczające, aby zaspokoić rosnący popyt na rynku. Inwestycje będą wspierać dalszy rozwój NKT zgodnie z naszymi strategicznymi ambicjami i umożliwią niezbędną modernizację sieci i projekty związane z odnawialnymi źródłami energii w całej Europie. 
W ostatnich latach linia biznesowa Applications zoptymalizowała swoje lokalizacje w różnych regionach geograficznych, aby zwiększyć wydajność. Po pomyślnym zakończeniu tego procesu, uwaga skupiła się na rozbudowie zakładów średniego napięcia. Inwestycje zwiększą moce produkcyjne i możliwości w zakresie produkcji kabli o napięciu 20-110 kV oraz pozwolą na dalszą optymalizację fabryk. 
Zakładamy, że inwestycje w trzech zakładach wyniosą około 100 milionów euro i wzmocnią wiodącą pozycję NKT na rynku. Przewiduje się, że nowe moce produkcyjne będą stopniowo uruchamiane w 2025 i 2026 roku, a inwestycje doprowadzą do dodatkowej rekrutacji około 150 nowych pracowników. Oczekujemy, że inwestycje będą wspierać średnioterminowe ambicje finansowe NKT, w tym osiągnięcie wskaźnika RoCE powyżej 20%.
Cables on a drum in Asnaes, very closed view
Asnaes
REPowerEU dąży do uzyskania 600 GW energii słonecznej i 440 GW energii wiatrowej do 2030 roku. W miarę uruchamiania coraz większej liczby projektów związanych z energią słoneczną i wiatrową na lądzie, kable średniego napięcia odgrywają kluczową rolę w podłączaniu tych nowych źródeł energii do sieci. 
Ponadto, według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), osiągnięcie krajowych celów klimatycznych wymaga dodania lub modernizacji łącznie ponad 80 milionów kilometrów sieci energetycznych do 2040 roku, co stanowi równowartość całej istniejącej globalnej sieci. Według szacunków Unii Europejskiej, Europa będzie musiała zainwestować 584 miliardy euro w modernizację swoich sieci energetycznych w tej dekadzie.
O linii biznesowej Applications w NKT:
  • Applications to linia biznesowa NKT koncentrująca się na rozwiązaniach w zakresie kabli elektroenergetycznych niskiego i średniego napięcia. 
  • Sześć głównych zakładów produkcyjnych znajduje się w Czechach, Danii, Polsce, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Każdy zakład produkcyjny koncentruje się na jednym lub kilku segmentach rynku.
  •  Applications zatrudnia około 1 500 osób w całej Europie i osiąga przychody (w standardowych cenach metali) w wysokości 638 mln EUR w 2023 roku.
Louise Westh Naldal
VP Group Communications
Image Louise Naldal
Michael Nass Nielsen
Head of Investor Relations
Michael Nass

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.

Śledź nas

Sprawiedliwe, zrównoważone i odpowiedzialne
  • Image of europacable logo
  • Image of ecovadis logo
  • Image of Endorser Logo
  • The Copper Mark