Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

NKT ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne dzięki mechanicznemu recyklingowi materiału XLPE

26 mar 2020

NKT poddaje recyklingowi polietylen usieciowany (XLPE) wykorzystywany do izolacji kabli elektroenergetycznych. Dla firmy NKT jest to istotny krok w dążeniu do redukcji śladu węglowego produkowanych przez nią rozwiązań z zakresu kabli elektroenergetycznych niskiego, średniego i wysokiego napięcia.

Cable drum
Kable elektroenergetyczne stanowią trzon globalnych sieci energetycznych i pełnią zasadniczą rolę w procesie przechodzenia na energię odnawialną. Koncentracja na zrównoważonym rozwoju w branży kabli elektroenergetycznych stale się zwiększa. Jako wiodący producent kabli elektroenergetycznych NKT nieustannie pracuje nad zwiększaniem poziomu zrównoważonego rozwoju i odnawialnych zasobów w cyklu życia oferowanych przez siebie produktów. Obecnie spółka NKT z powodzeniem poddaje recyklingowi materiał XLPE jako jeden z pierwszych producentów kabli, minimalizując ślad węglowy swoich rozwiązań. Proces recyklingu został opracowany w ramach projektu badawczego we współpracy ze szwedzkim instytutem badawczym RISE IVF, spółką AXJO Plastic i specjalistą w zakresie materiałów, firmą Borealis.
– Jestem dumny, że NKT wiedzie prym w dziedzinie recyklingu materiałów pochodzących z produkcji kabli elektroenergetycznych, pokazując tym samym, że recykling XLPE jest możliwy na skalę przemysłową w naszym specjalistycznym obiekcie w Stenlille w Danii. Recykling XLPE z zakładów produkcyjnych w Szwecji, Danii i Niemczech to istotny krok w dążeniu do zmniejszenia śladu węglowego i zapewnienia zrównoważonego cyklu życia naszych produktów kablowych – mówi Alexander Kara, prezes i CEO spółki NKT.
W ostatnich latach firmie NKT udało się z powodzeniem uprzemysłowić proces recyklingu XLPE w bliskiej współpracy ze spółką AXJO Plastic, która produkuje obecnie wytrzymałe bębny kablowe z materiału pochodzącego z recyklingu XLPE. Korzyści z recyklingu są oczywiste. Koszty materiałów są znacznie niższe w porównaniu do nowych surowców, a każda tona poddanego recyklingowi XLPE zapewnia oszczędność ok. dwóch ton CO2.

Odnawialny materiał XLPE

Dla NKT mechaniczny recykling XLPE to inicjatywa wpisująca się w dążenie firmy do zwiększania poziomu zrównoważonego rozwoju i odnawialnych zasobów w branży kabli elektroenergetycznych. Ponieważ izolacja z XLPE często stanowi istotną część kabli elektroenergetycznych firmy, NKT działa w bliskiej współpracy z dostawcą materiałów, spółką Borealis, aby odkrywać i opracowywać oparte na zrównoważonym rozwoju rozwiązania z zastosowaniem materiału XLPE dla branży kabli elektroenergetycznych. 
– Silniejsza koncentracja na zrównoważonym rozwoju w naszym łańcuchu dostaw to naturalny krok na drodze do zmniejszenia całkowitego śladu węglowego naszych kabli. Ponieważ XLPE to niezwykle ważny materiał dla naszych kabli elektroenergetycznych o wysokich parametrach, jestem zadowolony z bliższej współpracy z naszym głównym dostawcą, firmą Borealis, która pomoże nam tworzyć kolejne odnawialne rozwiązania w zakresie XLPE – mówi Alexander Kara.
Poza koncentracją na recyklingu materiałów wszystkie zakłady NKT produkujące kable wysokiego napięcia działają w 100% w oparciu o ekologiczną energię elektryczną, minimalizując ogólny ślad węglowy produktów firmy z gamy kabli elektroenergetycznych.
Pelle Fischer-Nielsen
External Communications Officer
Pelle Fischer Nielsen

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.

Śledź nas

Sprawiedliwe, zrównoważone i odpowiedzialne
  • Image of europacable logo
  • Image of ecovadis logo
  • Image of Endorser Logo
  • The Copper Mark