Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

NKT podpisało duże zamówienie z polskim zakładem energetycznym, które wspiera modernizację sieci

13 cze 2024

NKT dostarczy 1300 km kabli 20 kV do operatora systemu dystrybucyjnego (DSO) Tauron, przyczyniając się do rozwoju silniejszej, bardziej niezawodnej sieci energetycznej w Polsce.

Energia odnawialna odgrywa coraz ważniejszą rolę w transformacji energetycznej Polski, a jej udział w miksie energetycznym ma wynieść ponad 30% do 2030 roku. Obejmie to znaczny wzrost mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej o około 5-7 GW w 2030 r. i między 10-16 GW do 2040 r. oraz planowany wzrost lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. Wspierając zieloną transformację w Polsce, NKT otrzymało zamówienie na dostarczenie 1300 km kabli energetycznych 20 kV do rozbudowy sieci energetycznej obsługiwanej przez Tauron. 
"Jesteśmy dumni, że możemy wspierać wysiłki Polski w zakresie modernizacji sieci energetycznych. W miarę zwiększania udziału energii odnawialnej i przechodzenia na inteligentniejszą i bardziej wydajną sieć, nasze rozwiązania w zakresie kabli energetycznych odgrywają ważną rolę. Jest to ogólny trend, który obserwujemy w całej Europie, dlatego też znacznie inwestujemy w zwiększenie naszych możliwości w zakresie kabli elektroenergetycznych średniego i wysokiego napięcia, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie naszych klientów” - mówi Carlos Fernandez, EVP, Applications, NKT.
Chcąc wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii, Polska wyznaczyła ambitne cele w zakresie modernizacji infrastruktury przesyłu energii, poprawy bezpieczeństwa dostaw energii oraz budowy zoptymalizowanej i wydajnej sieci, która ma wspierać przyszły rozwój kraju. W perspektywie do 2040 r. Polska zamierza zbudować prawie nowy system energetyczny z silną bazą odnawialnych źródeł energii.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy kontynuować naszą współpracę z Tauron Dystrybucja i brać udział w modernizacji sieci dystrybucji energii w południowej Polsce. Zatrudniając ponad 400 pracowników w Polsce, NKT angażuje się w sprawy kraju i wspiera projekty modernizacji sieci energetycznej. Cieszymy się z odgrywania znaczącej roli w transformacji energetycznej Polski” - mówi Witold Przybyła, Dyrektor Handlowy NKT Polska.
Kluczowe fakty:
  • 1300 km kabli elektroenergetycznych 20 kV dostarczonych w latach 2024-2025
  • Grupa Tauron jest największym dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce
  • Grupa Tauron dostarcza 51,6 TWh energii elektrycznej na obszarze 57 tys. km2 i obsługuje 5,8 mln klientów w południowej Polsce.
 
Pelle Fischer-Nielsen
External Communications Officer
Pelle Fischer Nielsen

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.