Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

NKT wprowadza na rynek nowy system przesyłu energii elektrycznej oparty na kablach ziemnych prądu stałego na napięcie 640kV

6 kwi 2017

NKT zakończyło z wynikiem pozytywnym testy najnowszego systemu przesyłu energii elektrycznej opartego na kablach ziemnych prądu stałego na napięcie 640 kV, na chwilę obecną najwyższe napięcie znamionowe dla linii kablowej wykonanej w technologii powłok kablowych wytłaczanych. Wprowadzenie do użytkowania takiej linii kablowej na takie napięcie pozwala na podniesienie “mocy przesyłowej” tej linii o 20% w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań oferowanych przez NKT.

NKT flaf flying in the wind with grey sky
Budowa jednego wspólnego systemu energetycznego  jest powodowana  oczekiwaniami zwiększenia udziału energii odnawialnej w cały bilansie energetycznym. 
Nowo wdrożony system umożliwia podniesienie mocy przesyłowej do ponad 3 GW co stanowi 20% wzrost w stosunku do dotychczas oferowanego przez NKT systemu bazującego na napięciu 525 kV. Nowo opracowany system jest w pełni zgodny z wymaganiami zawartymi w regulacji Cigre TB 496 co zostało potwierdzone pozytywnymi wynikami z przeprowadzonych prób.
Michael Hedegaard Lyng, Prezes i Dyrektor Generalny NKT Cables, wyjaśnia: „Rozwój sieci połączeń międzysystemowych na skalę światową jest jednym z największych wyzwań naszych czasów. Jesteśmy dumni, że w tym przełomowym projekcie może być wykorzystana technologia opracowana przez nas. Szacuje się, że zastosowanie systemu kabli 640 kV spowoduje znaczące zwiększenie wartości rynku połączeń międzysystemowych. Nowe rozwiązanie pozwoli nam na zabezpieczenie pozycji lidera w tym przyszłościowym obszarze.”
Konstrukcja kabli 640 kV jest analogiczna do konstrukcji kabli 525kV produkcji NKT i opiera się na tym samym rodzaju sieciowania, oferowanym na rynku od roku 2014 . Dla systemu 640 kV są oferowane takie same akcesoria kablowe jak do sytemu 525 kV Zastosowane tworzywo izolacyjne zostało opracowane we współpracy z firmą Borealis wiodącym dostawcą rozwiązań dla przemysłu kablowego. 
Po zakończeniu procesu przejęcią firmy ABB HV Cables w dniu 1 Marca 2017 rozpoczęto proces przystosowywania zakładu produkcyjnego NKT w Kolonii do produkcji kabli prądu stałego najwyższych napięć. 
Jak wyjaśnia Michael Hedegaard Lyng: „Dwie fabryki, w których będziemy mogli produkować wysokonapięciowe systemy przesyłu energii, pozwolą nam na uzyskanie znaczącej synergii. Pozwoli to na skrócenie czasu dostawy do konsumenta i zmniejszenie ryzyka wykonania projektu."

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.

Śledź nas

Sprawiedliwe, zrównoważone i odpowiedzialne
  • Image of europacable logo
  • Image of ecovadis logo
  • Image of Endorser Logo
  • The Copper Mark