Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

NKT wzmocni lokalne sieci energetyczne w Norwegii instalując systemy kabli wysokiego napięcia

28 cze 2018

Firma NKT wygrała kontrakt pod klucz na dwie instalacje kabli wysokiego napięcia, które zapewnią dostępność energii elektrycznej i bezpieczeństwo jej przesyłu w norweskich okręgach Hedmark i Oppland.

Layers of high voltage offshore cable
Firmie NKT przyznano kontrakt pod klucz na dostarczenie dwóch systemów kabli 145 kV AC (prądu przemiennego) na potrzeby projektu Mjøsa, realizowanego w norweskich okręgach Hedmark i Oppland, na północ od Oslo. To właśnie tam operator sieci energetycznej Eidsiva Nett AS przystępuje do modernizacji infrastruktury, z myślą o zapewnieniu dostępności energii elektrycznej i bezpieczeństwa jej przesyłu w regionie okalającym jezioro Mjøsa. Z punktu widzenia NKT, ów norweski kontrakt pod klucz obejmuje zaprojektowanie, skonstruowanie, wyprodukowanie, instalację i przekazanie do eksploatacji dwóch systemów kablowych przeznaczonych na teren jeziora, o łącznej długości 35 kilometrów.
„Mamy spore doświadczenie z szeregu projektów w Norwegii, i cieszy nas perspektywa czynnego zaangażowania w nieustający rozwój norweskiej sieci energetycznej. Projekt Mjøsa, mający na celu dopilnowanie bezpieczeństwa przesyłu energii elektrycznej w regionie, przyczyni się do włączania odnawialnych źródeł prądu w energetykę Norwegii” — mówi Michael Hedegaard Lyng, President & CEO w NKT. 
Produkcję kabli – w zakładzie NKT w szwedzkiej Karlskronie – zaplanowano na rok 2018, jako że zakłada się oddanie nowej infrastruktury do eksploatacji w roku 2019. Z punktu widzenia spółki Eidsiva Nett AS, rozwiązanie pod klucz zagwarantuje sprawność instalacji, zmniejszając liczbę złączy dla ograniczenia ogólnego ryzyka projektowego.
Firma NKT posiada bogate doświadczenie z projektów realizowanych w Norwegii, a obecnie wykonuje na zamówienie instalacje kablowe przesyłu energii elektrycznej z lądu na platformy wiertnicze Johan Sverdrup i Martin Linge na Morzu Północnym. Takie przedsięwzięcia znajdują się już przy tym na jej koncie: dotychczas NKT dostarczało instalacje kablowe dla platform Goliat, Gjøa i Troll A.  
Wartość zamówienia do projektu Mjøsa kształtuje się poniżej typowego progu ofertowego NKT, jednak nie wpływa to na prognozę finansową przedsiębiorstwa na rok 2018.
Pelle Fischer-Nielsen
External Communications Officer
Pelle Fischer Nielsen

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.

Śledź nas

Sprawiedliwe, zrównoważone i odpowiedzialne
  • Image of europacable logo
  • Image of ecovadis logo
  • Image of Endorser Logo
  • The Copper Mark