Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

NKT z kontraktem Hornsea 2 na instalację kabli podmorskich

4 lip 2018

Firmie NKT przyznany został przez Ørsted kontrakt, wart powyżej 145 mln EUR (w przybliżeniu 1,08 mld DKK), na wykonanie ponad 190 kilometrów podmorskiej przesyłowej instalacji kablowej prądu przemiennego 220 kV z polietylenu usieciowanego (XLPE) na potrzeby brytyjskiej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2.

windmills at sea
Konstruowana farma wiatrowa będzie największą na świecie, ze zdolnością wytwórczą 1,4 GW przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej dla daleko ponad 1,3 miliona gospodarstw domowych. Część instalacji kablowej zamówiona do projektu Hornsea 2 od NKT – przez nas wykonywana, lecz nie zakładana – obejmuje trzy kable podmorskie, składające się na mniej więcej 50% całego projektu. Połączą one farmę wiatrową z platformą kompensacji mocy biernej, skąd prąd będzie płynął na ląd. Wartość kontraktu odpowiada kwocie około 110 mln EUR (820 mln DKK) w standardowych cenach metali. Mówi prezes i dyrektor generalny NKT Michael Hedegaard Lyng:  „Kontrakt na instalację kabli w ramach projektu Hornsea 2 to nie tylko potwierdzenie naszej wiodącej pozycji na polu technologii – to zarazem dowód na to, że nasi wieloletni klienci pokroju Ørsted cenią sobie naszą specjalizację, znajomość rzeczy oraz nieustający dialog zorientowany na znajdowanie rozwiązań optymalnych zawsze dla obydwu stron. Perspektywy sektora morskiej energetyki wiatrowej na kolejne lata rysują się dla nas atrakcyjnie – a nasza zdolność dostarczania rozwiązań pod klucz, od projektów instalacji kablowych po ich realizację i obsługę, ma zasadnicze znaczenie dla skutecznego wychodzenia naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów.”   Przyznany kontrakt umacnia silną już pozycję NKT w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Choć rentowność projektu kształtuje się poniżej istniejącego portfela zamówień z uwagi na obecne niekorzystne wahania na rynku producentów kabli, NKT utrzymuje się na wiodącej pozycji w owym nader istotnym sektorze energetyki odnawialnej.
Kable do projektu Hornsea 2 zostaną wyprodukowane w Karlskronie (Szwecja) – produkcja rozpocznie się jesienią 2018 roku. Farma wiatrowa Hornsea 2, której całkowite przekazanie do eksploatacji przewidziano na rok 2022, znajdzie się w odległości około 89 km od wybrzeży Yorkshire, niedaleko farmy Hornsea 1, do której również kable zostały dostarczone przez NKT.
Kontrakt Hornsea 2 nie zmienia prognozy finansowej dla NKT na rok 2018.

Michael Nass Nielsen

Head of Investor Relations
Michael Nass

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.

Śledź nas

Sprawiedliwe, zrównoważone i odpowiedzialne
  • Image of europacable logo
  • Image of ecovadis logo
  • Image of Endorser Logo
  • The Copper Mark