Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

NKT zasila jedną z największych farm wiatrowych w Europie Północnej

30 mar 2022

Farma wiatrowa o nazwie Björnberget powoli nabiera kształtów na obrzeżach małego szwedzkiego regionu Ånge. NKT zostało wybrane do dostarczenia pełnego zakresu kabli średniego napięcia do Björnberget - w sumie ponad 200 kilometrów.

björnberget Nkt wind park windmill landscape snow
Björnberget to jeden z największych projektów tego typu w Europie Północnej. Po jego zakończeniu pod koniec 2022 r. nad sosnami w środku szwedzkiego lasu wzniesie się 60 wiatraków. Nie ulega wątpliwości, że taki projekt wymaga długiej listy dostawców. Po gruntownej selekcji, która trwała ponad rok, wybrano NKT, które miało dostarczyć wszystkie kable dla całego projektu.
"Jeśli chodzi o NKT, wiedzieliśmy, że jakość produktów będzie warta naszych pieniędzy. Ale prawdziwym powodem, dla którego wybraliśmy NKT było ich bogate doświadczenie w tej dziedzinie, jak również to, że są wiarygodnym, lokalnym partnerem, z którym łatwo się współpracuje", mówi Markus Persson, Menadżer ds. kluczowych klientów w Onninen.
Spełnienie wymagań
NKT było w stanie spełnić nie tylko takie wymagania jak koszty, ilości i logistyka, ale także niektóre tzw. "miękkie" aspekty.
Zaufanie i wiarygodność były głównymi kwestiami dla inwestora. Nasze doświadczenie w realizacji podobnych projektów, jak również nasze doskonałe relacje z hurtownikami wzmocniły zaufanie pomiędzy inwestorem a NKT. Nasza obsługa klienta i funkcje wsparcia były również ważnym powodem, dla którego NKT wygrało ten projekt, ponieważ inwestorowi zależało na jasnej i niezawodnej komunikacji w trakcie całego procesu.
Ponadto NKT może dostarczyć wszystkie kable potrzebne do budowy farm wiatrowych, co sprawia, że jesteśmy kompleksowym partnerem dla takich projektów. Nasze kable średniego napięcia 36 kV zostały zaprojektowane z myślą o klimacie skandynawskim. Surowe warunki, skaliste podłoże i ekstremalne różnice temperatur wymagają kabli, które mogą działać w tych warunkach.
björnberget Nkt wind park windmill landscape snow
Cable worker laying Axal-TT medium voltage cable in the ground
Jedne z najlepszych i najtrwalszych kabli średniego napięcia na świecie, stworzone z myślą o trudnych warunkach.
AXAL-TT Endurance 3-żyłowy i AXALJ-TT 1-żyłowy to kable średniego napięcia stosowane w tych trudnych warunkach do łączenia turbin wiatrowych.
Kable są produkowane lokalnie w Falun i zostały opracowane i przetestowane, aby wytrzymać ekstremalne różnice temperatur, śnieg, lód, wodę i trudne warunki gruntowe.
•    Wytrzymała mechanicznie, amortyzująca wstrząsy powłoka wielowarstwowa do instalacji w istniejącym gruncie
•    Żyły ekranowane osadzone w przewodzącym materiale polimerowym, co zapewnia podwójną ochronę przed korozją ekranu, gwarantując jego stuprocentowe działanie przez cały okres eksploatacji kabli
•    Łatwa, szybka i prosta instalacja
•    Oryginalne bezpieczne kable z powłoką w 100% metalową
•    Składają się tylko z jednego metalu (Al) i jednego polimeru (Polyolefin) - najlepszy wybór dla środowiska
•   Dostępne w wersjach 12 kV, 24 kV i 36 kV, o długości standardowej lub dostosowanej do potrzeb użytkownika
Wreszcie, jednym z czynników decydujących była nasza skandynawska lokalizacja i znajomość lokalnych realiów. Byliśmy zawsze w pobliżu i mogliśmy szybciej dostarczać produkty.
Można śmiało powiedzieć, że naszą zwycięską kombinacją były świetne produkty i wspaniali ludzie – blisko siebie.
"W przypadku tak wymagającego projektu jak ten, zawsze trzeba wszystko dobrze zaplanować. Zarówno z klientem, jak i wewnętrznie, aby osiągnąć jak najlepszy rezultat. Wszyscy w NKT pracowali razem - od obsługi klienta po produkcję. To było największe zamówienie na farmę wiatrową w historii fabryki w Falun, a my nie tylko dostarczyliśmy wszystkie produkty potrzebne do realizacji projektu, ale również dostarczyliśmy je na czas", mówi Mikael Åkerlund, Key Account Manager Utility, NKT (Sweden) AB.
Björnberget jest jedną z największych farm wiatrowych w Europie Północnej i oczekuje się, że będzie wytwarzać 1,1 TWH rocznie, co zapewni 300 000 gospodarstw domowych zrównoważoną energię elektryczną. Inwestycja Björnberget jest realizowana przez RES we współpracy z Enlight Renewable Energy oraz Prime Capital's Prime Green Infrastructre Fund.

When it comes to NKT, we knew we’d get value for our money in terms of product quality. But the real reason why we went with NKT was their extensive experience in this field as well as being a credible, local partner who’s easy to work with

— Markus Persson, Key Account Manager, Onninen

Mikael Åkerlund
Key Account Manager Elnät

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.

Śledź nas

Sprawiedliwe, zrównoważone i odpowiedzialne
  • Image of europacable logo
  • Image of ecovadis logo
  • Image of Endorser Logo
  • The Copper Mark