Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

NKT zmodernizuje istotne wysokonapięciowe połączenie kablowe między Danią a Szwecją

12 lis 2018

Firma NKT wygrała kontrakt pod klucz na wymianę wysokonapięciowej instalacji międzysystemowej prądu przemiennego łączącej Danię ze Szwecją. Przetarg, do którego NKT stanęło w konsorcjum z przedsiębiorstwem VMBS V.B., dotyczył zaprojektowania, wyprodukowania i zainstalowania czterech (400 kV) kabli wysokiego napięcia, a także demontażu starej instalacji.

HV Offshore NordLink
Instalacja biegnąca przez cieśninę Sund, zapewniająca wydajny przesył energii elektrycznej między Danią a Szwecją, musi zostać wymieniona – składające się na nią kable instalowano w roku 1973. Kontrakt pod klucz na wysokonapięciową (400 kV) instalację kablową prądu przemiennego wygrała firma NKT, w konsorcjum z przedsiębiorstwem VMBS V.B. (teraz Boskalis). To połączenie, będące własnością szwedzkiego operatora sieci elektroenergetycznej Svenska kraftnät, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa przesyłu mocy pomiędzy dwoma państwami.
„Instalacje łączące różne kraje mają zasadnicze znaczenie dla zapewniania wydajnej dystrybucji energii na kontynencie, i każda okazja do uczestnictwa w rozwoju i utrzymaniu takich systemów elektroenergetycznych to dla nas zaszczyt. Z radością otrzymaliśmy wieść o wybraniu nas do przedsięwzięcia wymiany połączenia Öresund, i cieszy nas perspektywa dalszej bliskiej współpracy z koncernami Svenska Kraftnät i Energinet. To zamówienie pozwoli nam utrzymać ścisły kontakt z rynkiem, i tym bardziej umocni naszą pozycję w sektorze wysokich napięć” – mówi Andreas Berthou, wiceprezes i dyrektor działu rozwiązań wysokonapięciowych w NKT.
36 kilometrów kabli wysokiego napięcia (400 kV) prądu przemiennego zostanie wyprodukowanych w zakładzie NKT w szwedzkiej Karlskronie na przestrzeni 2019 roku. Ukończenie przedsięwzięcia przewiduje się na rok 2020. NKT zajmie się zaprojektowaniem kabli, ich wyprodukowaniem oraz zainstalowaniem po stronie lądu, zaś przedsiębiorstwo Boskalis odzyska i podda recyklingowi stare, wypełnione olejem kable, po czym wykona morską część nowej instalacji kablowej. 
Informacja o przyznaniu kontraktu na połączenie Öresund jest kolejnym z serii pomyślnych dla NKT ogłoszeń – w ostatnim czasie bowiem firma otrzymała ponadto zamówienia na kable wysokiego napięcia do brytyjskich morskich farm wiatrowych Hornsea 2 i Triton Knoll oraz do norweskiej platformy wiertniczej Johan Sverdrup 2.
Dla NKT, wartość zamówienia dotyczącego połączenia Öresund wynosi w przybliżeniu 22 miliony euro, co odpowiada kwocie około 20 mln EUR w ujęciu standardowych cen metali i nie wpływa na prognozowany wynik finansowy spółki za rok 2018.
Pelle Fischer-Nielsen
External Communications Officer
Pelle Fischer Nielsen

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.

Śledź nas

Sprawiedliwe, zrównoważone i odpowiedzialne
  • Image of europacable logo
  • Image of ecovadis logo
  • Image of Endorser Logo
  • The Copper Mark