Kontakt
Znajdź tutaj właściwe dane kontaktowe NKT dla danego regionu.

Spółka NKT otrzymała zawiadomienie o przyznaniu zamówienia na wykonanie projektu Johan Sverdrup 2 „pod klucz” polegającego na poprowadzeniu linii wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) na obszarze morskim

5 paź 2018

Zamówienie dla spółki NKT zostało przyznane przez spółkę Equinor Energy AS i polega na dostarczeniu i instalacji systemu kabli podmorskich o długości 200 km i napięciu stało-prądowym 80 KV dla drugiej fazy projektu Johan Sverdrup, którego celem jest zagospodarowanie złóż ropy naftowej w Norwegii.

NKT Victoria installing an High voltage DC cable for the Johan Sverdrup platform
Przyznanie zamówienia jest uwarunkowane finalizacją formalnej umowy, która może nastąpić w ciągu kilku tygodni. Oczekiwana wartość kontraktu wynosi około 110 mln EUR (ok. 820 mln DKK), co odpowiada około 82 mln EUR w standardowych cenach metali (ok. 611 mln DKK). System kabli składa się z 2x200 km kabli, co stanowi symetryczne rozwiązanie HVDC +/-80 kV, a oczekiwana data uruchomienia produkcji to koniec 2019 r.
NKT dostarczy kompletny system HVDC dla projektu Johan Sverdrup 2, którego zadaniem będzie przekazywanie mocy z norweskiej sieci energetycznej do podmorskiego złoża ropy naftowej. Zasilanie przekazywane z platformy przybrzeżnej na platformę wiertniczą jest zrównoważonym środowiskowo rozwiązaniem, znacząco zmniejszającym emisję CO2 przy produkcji ropy i gazu. Johan Sverdrup to jedno z pięciu największych pól naftowych na norweskim szelfie kontynentalnym i jest jednym z najważniejszych projektów przemysłowych w Norwegii, który będzie przynosił wpływy przez następne 50 lat i więcej.
Prezes i dyrektor generalny NKT Michael Hedegaard Lyng: Bardzo się cieszę, że kontynuujemy naszą długoterminową współpracę z Equinor Energy AS. Dla mnie, przyznanie tego zamówienia to dowód, że nasze zdolności w zakresie technologii DC są najwyższej jakości i że potrafimy dostarczyć rozwiązania "pod klucz" wykorzystując NKT Victoria jako czynnik, który nas wyróżnia. Niniejszy kontrakt na realizację projektu Johan Sverdrup 2 jest kolejnym krokiem wzmacniającym naszą wiodącą pozycję rynkową w segmencie ropy i gazu, który wraz z morską energią wiatrową i liniami międzysytemowymi stanowi doskonałą możliwość rozwoju dla NKT. 
Wcześniej w 2018 r., spółka NKT zakończyła dostawę i instalację linii HVDC na obszarze morskim dla pierwszej fazy projektu Johan Sverdrup. Instalacja została poprowadzona przez jeden z najlepszych kablowców NKT Victoria należący do spółki i wykonujący operacje na głębokości 600 metrów, co stanowi jedną z najgłębszych instalacji kabli HVDC na świecie. Ponadto, kabel dostarczony przez NKT w projekcie Johan Sverdrup 1 jest obecnie najdłuższym na świecie wytłaczany kablem podmorskim prowadzonym do morskiej platformy wydobywczej złóż ropy i gazu.
Kontrakt Johan Sverdrup 2 nie zmienia perspektywy finansowej dla NKT na 2018 r.

Michael Nass Nielsen

Head of Investor Relations
Michael Nass

Pelle Fischer-Nielsen

External Communications Officer
Pelle Fischer Nielsen

Newsletter NKT

Chcesz być na bieżąco? Pobierz nasz Newsletter, aby regularnie otrzymywać informacje o trendach, produktach i wydarzeniach.

Śledź nas

Sprawiedliwe, zrównoważone i odpowiedzialne
  • Image of europacable logo
  • Image of ecovadis logo
  • Image of Endorser Logo
  • The Copper Mark